وب سایت نوبت دهی پزشکان شیراز


| سوالات متداول در مورد لیپوماتیک

 

1-چه عواملی باعث افزایش خطر در عمل لیپوماتیک می شود؟


خطرناکترین عاملي  که در مورد لیپوماتيك وجود دارد حالتی است که در یک روز به میزان قابل توجهی حجم زیادی از چربی از بدن خارج میشود. و اگر این خطر یا ریسک نادیده گرفته شود و یا نسبت به آن بی اعتنا باشند در روز جراحی به خطرات متعدد غیر مرتبط با عمل جراحی دچار می شوند.
تلاش برای خروج مقدار زیادی از چربی در اثر عمل لیپوماتيك  در يك جلسه، امری خطر آفرین است.
 در صورتي كه تخليه ي چربي بيش از توانايي بدن براي بهبودي باشد ممكن است خونرساني به پوست كاهش يابد و بيمار با عوارض زيادي مانند نكروز بافت ، افزايش دوره نقاهت و ... روبرو شود .حد مجاز تخليه ي چربي در يك جلسه ١٢ ليتر است كه كاهش وزن بسته به تراكم چربي تا ١٢ كيلو هم امكان دارد. 
اگر بیمار تمایل داشته باشد حجم زیادی از چربی از بدن او خارج شود میتواند در دو یا چند جلسه ي جداگانه به فواصل زمانی 3 تا 4 هفته را به جای انجام آن در یک روز داشته باشد.


 
2-خطرات جراحی لیپوماتيك چیست؟


در حال حاضر ، تجربه هایی که در این رابطه در سراسر جهان وجود دارد نشان داده است که لیپوماتيك  به طرز شگفت آوری ایمن می باشد. مسائل و مشکلات نادری که به طور بالقوه در هر جراحی اتفاق می افتد عبارتند از عفونت، خونریزی، زخم های پوستی و آسیب های عصبی است. روش لیپوماتيك با تكنيك  Tumescent (تزريق ليدوكائين و اپي نفرين )این خطرات را به حداقل می رساند. بر اساس بهترین یافته های ما هیچگونه گزارشی مبنی بر مرگ و میر در مورد استفاده از این تکنیک وجود ندارد.
همانند هر عمل جراحی دیگر لیپوماتيك با برخی از عوارض جراحی همراه می باشد که این عوامل می توانند کبودی، تورم و سوزش موقت است.
اگر چه روش سنتي لیپوساکشن باعث ایجاد ناهمواري هایی در پوست مي شد ولی این عوارض در اثر استفاده از میکرو کانولاي (یا همان لوله های باریک که وارد بدن میشوند) در ليپوماتيك به حداقل میرسد و میزان ناهمواري ها به طور قابل توجهی كاهش می يابد  ولی زمانی که از لوله های بزرگتر استفاده می شود شانس ابتلا به این ناهمواري هاي پوستی را بالا میبرد.
 
 

3-آیا نوع بیهوشی بر ایمنی لیپوماتیک تاثیر می گذارد؟


نوع بیهوشی مورد استفاده در عمل جراحی لیپوماتيك  تاثیرگذار است. عملی که تحت بيهوشي با تکنیک Tumescent  باشد هیچ گونه مرگی رخ نمی دهد و تاکنون گزارش نشده است.  
تقریبا تمام مرگ و میر ناشی از عمل مربوط به روش سنتي لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی با تزریق داروهای آرامبخش درون وریدها اتفاق افتاده است. اخیرا نشریه ای در مورد جراحی پلاستیک و بازسازی نشان داده که حدود 95 مورد مرگ ناشی از انجام عمل لیپوساکشن بین سال های 1994 تا 1998 وجود داشته است که تمام آنها با بیهوشی عمومی انجام شده است. 
 

4-خطر عفونت در روش لیپوماتيك با تكنيك  Tumescentچيست
؟


گر چه گزارش هايي از عفونت  ناشی از روش قديمي لیپوساکشن در بیماران بوده است ولی عفونت هایی که در اثر استفاده از ليپوماتيك با تکنیك Tumescent بوجود آمده بسیار نادر می باشند. داروی لیدوکائین یک بی حس کننده ی موضعی است که در این نوع از تکنیک استفاده می گردد. و باعث می شود باکتری ها را شناسایی و از بین ببرد. بر اساس بهترین یافته های ما، هیچ کدام از بیمارانی که لیپوماتيك  را تحت بی هوشي و تکنیک  Tumescent  انجام داده بودند دچار عفونت جدی نشده اند.
 

5- در اثر لیپوماتيك چه مقدار خون از دست می رود؟


در تکنیک Tumescent در عمل لیپوماتيك، تقریبا هیچگونه خونریزی قابل توجهی رخ نداده است. این نتیجه ی شگفت انگيز توسط اپینفرین (موجود در تكنيك Tumescent) ايجاد مي شود و باعث تنگي عروق ريز موجود در زير پوست شده و به طور تقریبی 1 درصد خون با استفاده از این تکنیک از دست می رود.

چه عواملی باعث افزایش عوارض لیپوماتیک می شود؟


1-زمانی که بیمار بیش از اندازه اضافه وزن داشته باشد( BMI بالاي ٣٥ يا اضلفه وزن بالاي ٣٠ كيلو)
2-زمانی که بیمار در یک روز خروج چربی زیادی داشته باشد.(بيشتر از ١٢ ليتر)
3-زمانی که بیمار جراحی های غیر مرتبط دیگری مانند جراحی سینه، لیفت صورت و هیسترکتومی ( بیرون آوردن رحم ) و غیره را در همان زمان داشته باشد.

 

منبع: www.pezeshkaneshiraz.com

 

 

لینک های مرتبط

لیپوماتیک چیست؟

آمادگی قبل از لیپوماتیک

افراد مناسپ برای لیپوماتیک

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ
نام و نام خانوادگی
تلفن همراه
نظر
لیپوماتیک