وب سایت نوبت دهی پزشکان شیراز

عوارض و خطرات جراحی لیپوساکشن چیست؟


ترومبوآمبولیک ریوی ( آمبولی ، لخته شدن خون در ریه )

این خطر ناشی از استفاده از روش ليپوساكشن سنتي با بیهوشی عمومی ، آسیب های جراحی و چاقی زیاد است.


عفونت

که در لیپوماتیک  بسیار نادر می باشد به این علت که دستگاه لیپوماتیک دارای سنسور های حساسی است که مانع از آسیب به عروق شده پس از برخورد با عروق به طور خودکار خاموش می شود و عفونت زمانی ایجاد می شود که عوامل عفونت زا وارد سیستم گردش خون شوند. 


آسیب به ناحیه ی داخل شکمی با سواراخ کردن احشای آن

در روش نوین لیپوماتیک برخلاف روش سنتی لیپوساکشن احتمال آسیب به احشای شکمی صفر است  اگر یک کانولای لیپوساکشنی روده را سوراخ می کرد و تشخیص به موقع آن به تعویق می افتاد عفونت سراسر شکم را گرفته و می توانست کشنده باشد ولی  درلیپوماتیک حسگرهای حساسی تعبیه شده که در صورت برخورد با هر بافتی به جز چربی به طور خودکار خاموش می شود به همین علت مانع از آسیب به احشای شکمی می شود.
با تشخیص سریع، آسیب به یک عضو داخل شکمی بدون اینکه باعث ایجاد مشکلات جدی شود، برطرف می گردد. با این حال. زمانی که لیپوساکشن به طور کامل با بی حسی موضعی انجام می پذیرد این آسیب روده ای باعث ایجاد درد شدید می شود که باید آن را سریعا تشخیص داد و درمان کرد ولی اگر لیپوساکشن با بیهوشی عمومی انجام شود جراح و پزشک ممکن است از این آسیب مطلع نشوند تا زمانی که دیگر کار از کار گذشته باشد و دیر شده باشد.

 

هماتوما (غده ی خون لخته شده که از رگ ها خارج می شود)

هماتوما زمانی رخ می دهد که خونریزی از عروق اصلی  در یک فضای بسته در زیر پوست اتفاق بیفتد و به علت عدم آسیب بعه عروق اصلی این عارضه نیز در لیپوماتیک کاملا کنترل شده است .

 

سروما ( مایعی که بعد از جراحی از بدن خارج می شود)

رخ دادن سروما بعد از عمل لیپوماتیک  اتفاق می افتد برای خروج ترشحات و سروما باید حداقل سه جلسه ماساژ بگیرید و برای جلوگیری از تجمع دوباره ی سروما باید حداقل یک ماه گن مخصوص لیپوماتیک بپوشید افزایش خطر ابتلا به این نوع از عوارض وابسته به چاقی مفرط، لیپوساکشن بیش از حد همراه با استفاده از لوله های بزرگ و امواج التراسونیک با فرکانس بالا است.

 

آسیب های عصبی

این مورد در روش لیپوماتیک نادر است و در صورت استفاده از امواج التراسونیک باعث شیوع این نوع از آسیب می شود. با این وجود آسیب های عصبی خطری است که بعد از عمل جراحی  ليپوساكشن معمولي شناخته شده است كه در روش ليپوماتيك به علت حساس بودن هند پیس دستگاه به اعصاب  وجود ندارد.

 

تورم یا ادم

تورم موقت ناشی از عمل لیپوماتيك در محدوده ی تحت درمان بخشی از روند بهبودی می باشد و معمولا طی 4 تا 12 هفته برطرف می گردد بعد از عمل جراحی با انجام ماساژ مخصوص عملیات تخلیه ی باقیمانده های لکه های خونی که به موجب بیحسی موضعی در این نواحی بوجود آمده انجام می شود و با این تخلیه مایع های التهابی  به وسيله ماساژ بعد از عمل ، درجه و شدت تورم بعد از عمل کاهش می یابد در نتيجه ماساژ تخليه تاثير زيادي در روند بهبودي بيمار دارد .اگر  جراح محل های برش داده شده را بخیه بزند مقدار قابل توجهی از مواد التهابی در زیر پوست  گرد هم می اید که باعث افزایش روند تورم در این نواحی می شود كه بخيه زدن محل برش در روش ليپوماتيك توصيه نميشود

بافت مردگی پوست

نکروز پوست یا مرگ سلول های پوستی درون یک ناحیه محدود شده می تواند ناشی از آسیب های حرارتی از جمله سوختگی یا سرمازدگی  باشد و همچنین باعث عفونت یا آسیب به عروق خونی که اکسیژن را به پوست می رساند، می شود. اگر جراح به صورت نا آگاهانه  كه ناشي از عدم تجربه كافي در عمل ليپوماتيك ميباشد از کانولا لیپوماتيك استفاده کند و عمدا به بافت پوست آسیب برساند نکروز اتفاق می افتد. برخی از جراحان به اشتباه بر این باورند که زخم های پوستی باعث منقبض شدن پوست می شود. استفاده از امواج التراسونیک همانند دستگاه اولترازد در این عمل باعث ایجاد نکروز میشود که روندی است كه در موارد خاص و نادر ديده ميشود، زیرا این امواج دارای انرژی و فرکانس بالایی هستند که باعث سوزانده شدن عروق خونی می شوند و سرانجام نوع نادری از باکتری ها ی عفونت زا به بافت حمله می کنند و باعث بروز عفونت می شوند. استفاده از پماد هاي مخصوص كاهش كبودي هم چنين پك يخ که بعد از عمل لیپوماتيك بکار می رود به کاهش کبودی ناشی از آن کمک می کند.


ادم ریه

میزان دوزهای بیش از اندازه مایعات درون وریدی در طول عمل لیپوساکشن و بعد از آن باعث انباشته شدن این نوع از مایعات درون بافت ریه ها شده و تورم و ادم ریه را به وجود می آورند که در موارد شدید باعث مرگ می شوند.  كه در روش ليپوماتيك نادر ميباشد .مایعات داخل وریدی ضرور ی نمی باشند و در واقع باعث منقبض شدن میشود. زیرا در اثر بی حسی موضعی حجم زیادی از مایعات به زیر پوست تزریق می شود . مایع بیحس کننده ی موضعی جایگزین هر گونه مایعی که توسط لیپوساکشن از دست رفته می شود. هرگونه مایع اضافی که از طریق تزریق آرامبخش ها وارد بدن شده غیر ضروری است و می تواند بیش از اندازه باشند.

با ارائه ای نتوضیحات مشخص می شود روش لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر دارای عوارض کمتری و همچنین دوره نقاهت کمتری می باشد.

منبع: www.pezeshkaneshiraz.com

 

مطالب مرتبط

لیپوماتیک چیست؟

مراقبت های قبل از لیپوماتیک

افراد مناسب برای لیپوماتیک

این مقاله را به اشتراک بگذارید
پرسش و پاسخ
نام و نام خانوادگی
تلفن همراه
نظر
لیپوماتیک